Kierowco- zdrowo jedź!

 

Psychotesty zdrowe odżywianie kierowcy

KIEROWCO ZDROWO JEDŹ! - CZYLI O WPŁYWIE ŻYWIENIA NA JAKOŚĆ I DŁUGOŚĆ TRASY NASZEGO ŻYCIA

Tak! Nasza kondycja psychofizyczna jest regulowana przez składniki odżywcze, jakie dostarczamy naszemu organizmowi. Musimy w końcu przyjrzeć się bliżej temu, co jemy i dostosować nawyki żywieniowe do potrzeb naszego organizmu. To ważne, gdyż złe nawyki żywieniowe przyczyniają się do wielu chorób takich jak otyłość, cukrzyca, nowotwory oraz choroby układu krążenia. Nie będę pisać skomplikowanego artykułu rozbierającego istotę na części pierwsze, ale pokażę jak ważne jest to, co jemy i co pijemy, by zachęcić Was drodzy kierowcy do wyrobienia sobie odpowiednich nawyków żywieniowych, które dodadzą Wam potrzebnej energii i formy.  

Tak, więc powstaje pytanie, co jeść? Po pierwsze śniadanie- do dwóch godzin po przebudzeniu. Zgodnie z zasadą zacznij dużo zakończ mało – śniadanie ma być wielkie w przeciwieństwie do kolacji. Pełnowartościowe obfite śniadanie daje Ci zastrzyk energii na cały dzień! Potwierdziły to badania naukowe. Mało tego istnieją dowody, że wczesne zjedzenie śniadania bogatego w wartości odżywcze pomaga utrzymać właściwy poziom insuliny, cholesterolu oraz kwasu moczowego, redukuje ryzyko choroby wieńcowej oraz otyłości. Po nocy spada poziom insuliny, co prowadzi do procesu zatrzymania procesów gromadzenia energii. Ponadto w organizmie zachodzą inne skomplikowane procesy chemiczne. Kiedy nie dostarczamy organizmowi pożywienia wtedy, kiedy tego potrzebuje prowadzimy do zaburzenia równowagi elektrolitowej. A przecież odpowiedni poziom cukru we krwi wspomaga poznawcze funkcjonowanie w tym wspiera wykonywanie zadań pamięciowych, niezbędnych do pracy każdego kierowcy.

Zabójcze dla kierowców są posiłki w dużych odstępach czasu! Dlaczego? Ponieważ organizm magazynuje pożywienie, kiedy pomiędzy posiłkami są duże przerwy czasowe. Konsekwencją tego jest przyrost tkanki tłuszczowej.

Koniecznie należy odrzucić napoje gazowane w tym cole oraz napoje energetyzujące. Negatywny wpływ takich napojów na organizm jest niekwestionowany. Zawierają ogromne ilości kofeiny oraz tauryny. Nadmiar kofeiny, zwłaszcza w połączeniu z innymi substancjami pobudzającymi może wywoływać nadpobudliwość i bóle głowy. Te napoje bardzo szybko podwyższają ciśnienie krwi i równie szybko to ciśnienie spada, co jest niebezpieczne dla organizmu. Zawarty w napojach inozytol pogarsza wchłanianie wapnia. Energy drinki powodują także nerwowość, niemożność skupienia uwagi, problemy z koncentracją, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, odwodnienie, niepokój, udary, drgawki oraz bezsenność. Dodatkowo odnotowano dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego, głównie arytmie. Koniecznie należy zamienić tego typu napoje na zwykłą wodę mineralną. Picie wody nie tylko zapobiega odwodnieniu, ale też między innymi dodaje witalności, energii i poprawia samopoczucie. Właściwie wskazane jest wypicie dwóch litrów wody dziennie. Naukowcy z Loughborough University udowodnili, że umiarkowane odwodnienie prowadzi do tej samej liczby popełnianych błędów, co 0,8 promila alkoholu we krwi kierowcy.  Oznaki odwodnienia: bóle głowy, skurcze mięśni, suche usta, skóra, utrata koncentracji, wolniejsze reakcje, zawroty głowy, osłabnięcie. Odpowiedni poziom nawodnienia w podróży jest niezwykle istotny. Już utrata 10% wody z organizmu powoduje niezdolność do wysiłku fizycznego, utrata ponad 20%- 22% jest dla człowieka śmiertelne. Bez wody przeżyjemy tylko kilka dni, bez jedzenia dłużej. Należy pić małymi łykami, wtedy nasz organizm zostaje odpowiednio nawodniony, bo woda jest wchłaniana odpowiednio przez tkanki do organizmu i nie zostaje szybko wydalona. Picie wody wielkimi łykami powoduje, że szybciej jest ona wydalana. Taki nawyk również prowadzi do odwodnienia. Wskazane jest częste popijanie małych ilości wody.

Ważne jest również, aby nie podjadać batoników czekoladek i tym podobnych przysmaków. Nie tylko powodują otyłość, ale również zaburzają pracę organizmu. Mały batonik może zawierać aż cztery łyżeczki cukru. W batonach znajduje się bardzo dużo szkodliwych tłuszczy i cukrów. Zawierają tłuszcze typu trans, zwiększające ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Nie znaczy to też, że musisz rezygnować ze wszystkich słodyczy, ale po prostu dokonywać mądrych wyborów.

W ogóle najlepiej jeść nieco wcześniej, zanim jeszcze odczuwasz głód. Dlaczego? Ponieważ, kiedy jesteśmy głodni, jemy „byle, co”, żeby tylko zaspokoić głód. Kiedy zjesz zanim odczujesz głód, unikniesz niechcianego przejedzenia. Poza tym, taka wielka dawka pożywienia powoduje, że krew spływa do żołądka, to przyczynia się do uczucia senności. Kiedy jesz, jeszcze zanim odczujesz głód, sam wybierasz, co chcesz zjeść, natomiast, kiedy jesteś głodny, wybiera twój żołądek, zazwyczaj to, co masz pod ręką. Jedząc w domu nie mieszaj spożywania posiłków z czytaniem gazety czy oglądaniem telewizji, ponieważ to powoduje niekontrolowane przejedzenie.

Pomiędzy śniadaniem obiadem i kolacją zjadaj zdrowe przekąski. Może to być owoc, warzywo, jogurt lub inne tego typu zdrowe pożywienie. Nie! Frytki chipsy czy batoniki… to nie jest zdrowe jedzenie!

Kolacja musi być najmniejsza ze wszystkich posiłków. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to objadać się tuż przed pójściem spać.  Ostatni posiłek należy zjeść 2 godziny przed snem. Jeżeli „najesz się tuż przed pójściem spać, twój organizm zamiast odpoczywać w nocy, musi naprawdę ciężko pracować. Jakość i długość snu będzie wtedy zdecydowanie gorsza. Do tego obudzisz się zmęczony. Jeżeli odczuwasz głód przed snem, wypij szklankę wody.

Zmiany w nawykach żywieniowych najlepiej wprowadzać stopniowo i konsekwentnie.

Kiedy niezdrowo jesz, to jakbyś budował dom z materiałów niskiej jakości. Wiesz, że taki dom szybko się rozsypie…, co byś zrobił? Chcesz budować dla siebie taki dom? Zanim pomyślisz, że zdrowe odżywianie kierowcy zawodowego jest niemożliwe, przemyśl to dokładnie! Twoje negatywne nawyki żywieniowe zatruwają Twój organizm, ale Ty możesz to zmienić, bo inaczej zatrują Twoje życie.

 

Autor:  Marzena Bandyk

 

 

 

Bibiografia:

1.      Baynes J., Dominiczak M. Glucose Homeostasis and Fuel Metabolism. Medical Biochemistry, Elsevier Mosby 2005: 243 -266.

2.      http://pogromcymitowmedycznych.pl/myth/641/czy-popularne-napoje-energetyczne-mog%C4%85-by%C4%87-szkodliwe/

3.      http://wiadomosci.onet.pl/nauka/popularne-batoniki-moga-szkodzic-zdrowiu/2jze0

4.      http://wodazdrowia.eu/dlaczego-nalezy-pic-wode.html

5.      https://portal.abczdrowie.pl/niezdrowe-jedzenie

6.      https://www.thehealthytrucker.net/8-truck-driver-meal-tips/

7.      https://www.uwagakierowcy.pl

8.      O’Conor A., Does Late-Night Eating Cause Weight Gain? The New York Times, 16 May 2011.

9.      Pollitt E., Mathews R. Breakfast and cognition: an integrative summary. Am J Clinl Nutr, 1998; 67S: 804–813.

10.  Stanway P. Zdrowa dieta - zdrowe życie, Medium, Warszawa 1998, ISBN 83-87863-15-7

Wiadomości
Copyrights ©2014: Clinico - Responsive Medical and Health Template