Czy mam depresję?

CZY MAM DEPRESJĘ?

psychotesty dla kierowcówCzasami są takie dni, kiedy ogarnia nas przygnębiający nastrój, ale wiemy, że to minie i że znowu wszystko powróci do normalności.Takie wzloty i upadki życiowe to normalna rzecz. Ks. Jan Twardowski pisał, że kiedy nam jest w życiu zawsze dobrze, to niedobrze. Coś w tym jest. Natomiast kiedy ten negatywny nastój trwa dłużej, pogłębia się i co najważniejsze nie jest powodowany żadną trudną sytuacją życiową, to już nie jest typowe. Wtedy możemy podejrzewać u siebie depresję.

Depresja to nie jest smutek, którego doświadczamy wszyscy, jako normalną reakcję na swojego rodzaju trudności życiowe. Smutek przechodzi, kiedy sytuacja życiowa się poprawia. Depresja nie przechodzi samoistnie, do tego utrudnia normalne funkcjonowanie człowieka w zwykłych, prostych sytuacjach życiowych. Dotyka również osoby, które opiekują się ludźmi z depresją. Nie jest odzwierciedleniem słabości człowieka czy wadą charakteru. Samemu niezwykle ciężko jest sobie poradzić. Osoby, które zapadły na depresję, nierzadko potrzebują leczenia, żeby poczuć się lepiej.

Smutek jest zaledwie maleńką częścią depresji. Właściwie niektóre osoby z zaburzeniem depresyjnym w ogóle nie odczuwają smutku. Depresja jest chorobą, powodującą emocjonalne wyniszczenie. Komplikuje życie niemal w każde dziedzinie. Zwiększa też podatność na choroby.

Jeżeli doświadczyłeś dwóch objawów spośród tych, które zostały wymienione poniżej, przez co najmniej dwa tygodnie, możesz mieć depresję

 

GŁÓWNE OBJAWY DERESJI

 • -Trwałe przygnębienie, lęk lub pusty nastrój- twój nastrój jest obniżony, dopadło Cię przygnębienie, które się nie kończy, nic Cię nie cieszy odczuwasz ciągły niepokój, tak naprawdę bez przyczyny

 • -Pesymizm, poczucie beznadziei- nie dostrzegasz dla siebie perspektyw. Myślisz, nic nie możesz zrobić, aby poprawić obecną sytuację.

 • -Poczucie winy, bezsilności, bezwartościowości- czujesz się zupełnie bez wartości. Odczuwasz do siebie wstręt. Krytykujesz się i dostrzegasz u siebie tylko błędy i wady.

 • -Niewyjaśnione dolegliwości fizyczne- wzrost fizycznych dolegliwości, takich jak bóle głowy, pleców, mięśni i bóle brzucha, kołatanie serca i ból w klatce piersiowej.

 • -Utrata zainteresowania przyjemnościami życia, hobby oraz typowymi zajęciami życiowymi- nie cieszą Cię już rzeczy które Ci sprawiały dotychczas radość. Nie masz nawet ochoty, aby zaangażować się w żadne pasje.

 • -Obniżenie poziomu energii, spowolnienie – odczuwasz zmęczenie, wyczerpanie fizyczne oraz ogólną słabość. Twoje ciało jest jakby cięższe. Zwykłe łatwe zadania są dla Ciebie męczące i trwają dłużej.

 • -Trudności z koncentracją, zapamiętywaniem oraz z podejmowaniem decyzji-  Nie wiesz czego chcesz, trudno Ci podjąć decyzję, właściwie wszystko Ci jedno. Trudno jest Ci skupić się na konkretnym zadaniu, do tego pojawiły się problemy z pamięcią.

 • -Zaburzenia snu- zauważasz u siebie bezsenność, budzisz się wcześnie rano albo śpisz zbyt długo, męczy Cię nadmierna senność.

 • -Podwyższony lub obniżony apetyt oraz zmiana wagi- zauważasz u siebie zmianę dotychczasowej wagi, zbyt się obniża lub nagle wzrosła.

 • -Myśli o śmierci albo o samobójstwie lub próby samobójcze- ogarnia Cię poczucie beznadziei, tak silne, że nie chcesz żyć, zdarza Ci się wypowiadać słowa typu „każdemu będzie beze mnie lepiej”.

 • -Lekkomyślne zachowanie- Angażujesz się w zachowania niebezpieczne, ekstremalne, odrywające Cię od życiowych problemów. Nadużywasz hazardu, niebezpiecznych sportów czy lekkomyślnej jazdy

 • -Drażliwość oraz niepokój- Szybko wpadasz złość, czasami reagujesz przemocą. Masz ogólnie niski poziom tolerancji. Wszystko oraz wszyscy działają Ci na nerwy.

 •  
 • Objawy, które zostały opisane powyżej należą właściwie do tych, które spotyka się najczęściej, ale depresja u każdego przebiega w inny sposób, gdyż organizmy ludzkie się od siebie różnią. Do tego jest ona niezwykle złożonym procesem chorobowym i u każdej osoby wywołuje również inne dolegliwości.

autor: Marzena Bandyk

Wiadomości
Copyrights ©2014: Clinico - Responsive Medical and Health Template