Lepsza komunikacja z dzieckiem

WYCHOWANIE PODSTAWĄ FUNKCJONOWANIA DZIECKA W PRZYSZŁOŚCI

Rodzicielstwo to dla niektórych intuicja a dla innych próba emocjonalna.  Tak czy owak, rodzice chcą wychować swoje dziecko właściwie, Pragą z całego serca, aby ich dzieci wyrosły na osoby godne podziwu szacunku i uznania. Ale często bywa tak, że przytłaczają dzieciaka całe życie negatywnymi komentarzami, a dziecko z poszarpaną samooceną i bagażem negatywnych ocen nie jest w stanie zdobywać szczytów.

 

AKTYWNE SŁUCHANIE WARUNKIEM DOBREJ KOMUNIKACJI

Akceptacja jest ważna nie tylko dla ludzi dorosłych, ale również dzieci. Jako dorosły wiesz, że łatwiej się rozmawia z osobą, która nie ocenia, nie komentuje twojego zachowania. Dobra koleżanka, dobry kolega. Akceptuje cię takiego, jakim jesteś. Lubi Cię bez względu na to, że nie wyglądasz dobrze po nieprzespanej nocy, czy pomimo tego, że niesfornie rozlałeś poranną kawę. Z dziećmi też tak jest. Miłość do dziecka powinna być naturalna a tyle ma warunków.

 

AKCEPTUJ SWOJE DZIECKO TAKIM JAKIE JEST

Jeżeli okażesz swojemu dziecku należytą uwagę i szacunek, wcześniej czy później rozwinie swoje skrzydła i doleci do celu. Ważne również, aby to był jego cel, zaakceptowany a nienarzucony.

Dorośli zazwyczaj mówią dziecku, czego w nim nie akceptują.  Największa ironia jest w tym, że oczekują, iż po tych uwagach dziecko się zmieni w ideał, w jakiś lepszy model. Takie idealne modele znajdziemy na wystawach, zaprojektowane i udoskonalane przez człowieka, doszlifowane w każdym calu. Ale nie u człowieka. Jesteśmy tylko ludźmi. Wolno nam popełniać błędy, potem je naprawiać, aby się uczyć życia. Dzieci tym bardziej mają do tego prawo.

Brakiem akceptacji i krytycznymi uwagami obcinamy skrzydła naszym podopiecznym jednocześnie oczkujemy, aby wyrosły z nich orły. To tak nie działa.  Sztuczna akceptacja również nie pomaga. Musisz zrozumieć, że Twoje dziecko jest odrębną indywidualnością i nie przyszło na świat po to, aby spełniać Twoje potrzeby czy też realizować Twoje niespełnione marzenia. Twoje dziecko to zupełnie inny człowiek. Ma własne potrzeby, marzenia, zmartwienia. Ty, jako matka, ojciec, opiekun jesteś po to, by go wspierać w osiąganiu swojego celu w życiu.

 

KOCHAJ POMIMO TO... A NIE DLATEGO ŻE...

Twoje dziecko nie musi przecież myśleć tak jak Ty. Ono ma własny bagaż doświadczeń oraz inne priorytety, dlatego Wasze poglądy na zycie mogą się różnić, raczej mają prawo się różnić. Ty jako rodzic powinnaś nauczyć się akceptować, że dzieko może mieć pogląd różny od Twojego. Właściwie powinnaś być dumna ze swojego dziecka, ponieważ buduje swoją własną tożsamość. 

Najlepsza akceptacja, sprzyjająca konstruktywnemu rozwojowi i zmianie, to ta, która pokazuje dziecku, ze jest kochane.  Nie oceniane, nie porównywane, nie krytykowane… Nie za to, że ma piątki, że jest najlepsze z muzyki, że wygrywa konkursy…Ale pomimo to! Pomimo, że zasypia do szkoły… pomimo to, że zbyt późno zaczyna mówić, pomimo to, że nigdy nie ma dla Ciebie czasu.

 

CZYNNE SŁUCHANIE BUDZI ZAUFANIE

Czynne słuchanie to zrozumienie i uwaga. Dzięki temu dziecko się otwiera. Dzieci są bardziej skłonne przyjąć punk widzenia swoich rodziców, kiedy zostaną wysłuchane przez rodzica do końca. Kiedy rodzic żali się, że dziecko go nie słucha, można wysnuć wniosek, że również rodzic dziecka odpowiednio nie wysłuchuje. Metoda czynnego słuchania wspiera dziecko w dążeniu do niezależności i odpowiedzialności. 

 

POZWÓL DZIECKU ROZWIĄZAĆ SWÓJ PROBLEM

Nie należy czynić problemów dziecka swoimi własnymi problemami. Już na pewno nie powinno się „wymyślać” dziecku problemów, które tak na prawdę nie istnieją. Dziecko uczy się życia i to jest jego niepowtarzalna szansa na rozwój. Samodzielne poradzenie sobie z problemem uczy dziecka poczucia sprawstwa i odpowiedzialności. Nie możemy mu tej szansy zepsuć. My dorośli mamy swoje zmartwienia i swój własny plac zabaw. Czasami rodzice są tak zajęci problemami dzieci, że nie widzą własnych problemów. Czasami warto po prostu dziecko zostawić w spokoju i przyznać prawo do życia osobistego.

Ktoś kiedyś mądrze powiedział, że dziecko jest jak walizka, znajdziesz w nim to, co wcześniej tam włożyłeś. Warto zastanowić się nad tym, komunikacja z naszym dzieckiem jest odpowiednia, czy nie zawiera zbyt dużo krytyki, negatywizmu, dezaprobaty. Należy dbać o dobre relacje z dziećmi, gdyż one są pewną częścią nas samych. Dzieci zasługują na naszą miłość, właśnie dlatego, że są.

 

autor artykułu: Marzena Bandyk

Wiadomości
Copyrights ©2014: Clinico - Responsive Medical and Health Template